• September 29, 2023

Wszystko co powinniśmy wiedzieć o kredytach konsolidacyjnych

Kredyt konsolidacyjny – połączenie kilku pożyczek w jedną z niższą miesięczną ratą zobowiązania coraz częściej staje się rozwiązaniem dla osób, które posiadają kilka kredytów jednocześnie i zaczynają być nimi nieco obciążeni. W perspektywie kilku różnych rat z kilkoma różnymi terminami płatności taki rodzaj kredytu jest też bardzo wygodnym wyjściem. Jednak przy wyborze konkretnej oferty musimy wykazać się należytą starannością i ostrożnością. Źle wybrany, niedopasowany do naszych potrzeb oraz możliwości finansowych kredyt konsolidacyjny może nas pogrążyć, dlatego powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań.

„Czy moja historia kredytowa zapewni mi dobre warunki kredytu konsolidacyjnego?”

Aby uzyskać dobre warunki kredytu konsolidacyjnego, musimy mieć korzystną historię kredytową. Bank sprawdzi ją przy pomocy Biura Informacji Kredytowej (tzw. BIK-u). Jeśli w przeszłości mieliśmy problemy ze spłatą naszych zobowiązań finansowych, możemy mieć problem z uzyskaniem zgody na konsolidację lub, jeśli jednak taką zgodę uzyskamy, warunki ewentualnej konsolidacji mogą być po prostu dla nas niekorzystne, tzn. nieopłacalne – wysokość oprocentowania może być wysoka bądź okres spłat dosyć mocno wydłużony. To ściśle wiąże się z niską ratą miesięcznego zobowiązania. Wydawać by się mogło, że to oczywiste, że jeśli połączymy kilka pożyczek w jedną – niższą, będziemy musieli spłacać kredyt o wiele dłużej, jednak w praktyce to nie zawsze jest takie oczywiste – w pierwszej chwili o tym nie pomyślimy, a to bardzo istotne.

„Jaki będzie całkowity koszt ewentualnego kredytu?”

Niska miesięczna rata, oprocentowanie, odsetki i wszelkie koszty dodatkowe – to wszystko składa się na całkowity koszt kredytu. W przypadku kredytów konsolidacyjnych ma to dosyć duże znaczenie, ponieważ zazwyczaj są to dosyć pokaźne kredyty, dlatego w grę wchodzą naprawdę wysokie sumy. Całkowity koszt ewentualnego kredytu również będzie bardzo wysoki. O tym należy szczególnie pamiętać, gdyż, w przypadku mało przemyślanej decyzji o zaciągnięciu kredytu konsolidacyjnego, możemy nieświadomie wyrządzić sobie ogromną krzywdę i popaść w spiralę ogromnych długów.

Zobacz także:  Kredyt konsolidacyjny, co warto wiedzieć?

„Czy rzeczywiście potrzebuję konsolidacji?”

Nierzadko decydujemy się na kredyt konsolidacyjny, ponieważ zaczynamy zmagać się z chwilowymi kłopotami finansowymi. Takie trudności nie są odpowiednim momentem na podejmowanie tak poważnych decyzji. Pierwsze o czym powinniśmy pomyśleć jest możliwość zawieszenia spłaty rat na kilka miesięcy. Wszelakie kredyty udzielane przez banki są dziś przecież ubezpieczane na wypadek utraty przez kredytobiorcę płynności finansowej w wyniku wypadków losowych jak strata pracy albo inne nagłe wydatki. Zawieszenie spłat na kilka miesięcy może pomóc przeczekać ewentualne trudności, a kredytobiorca po uregulowaniu swojej sytuacji finansowej nie potrzebuje już zaciągać żadnych dalszych kredytów. Jeśli jednak to rozwiązanie nie ma prawa bytu w naszym przypadku i jesteśmy w stu procentach przekonani, że konsolidacja naszych zobowiązań finansowych to dla nas jedyne wyjście, mądrym i bardzo polecanym pomysłem jest skorzystanie z pomocy doradcy finansowego, który doradzi nam, nad czym powinniśmy się zastanowić, na co zwrócić uwagę. Ponadto specjalista może również pomóc nam porównać oferty przynajmniej kilku banków. Może dokonać szczegółowych analiz albo przygotować prognozy spłat ewentualnego kredytu konsolidacyjnego. To może nam bardzo dużo uzmysłowić i wybrać naprawdę tę najbardziej opłacalną dla nas ofertę.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.