• September 29, 2023

RRSO – wszystko co powinieneś wiedzieć biorąc kredyt gotówkowy

RRSO czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania pozwala osobom starającym się o kredyt ocenić mniej więcej, która oferta kredytu gotówkowego będzie dla nich najkorzystniejsza. Mimo, iż te narzędzie jest bardzo mało przydatne, mało kto z jego usług korzysta.

Informacje o RRSO są wymagane prawnie, dlatego też można je zobaczyć w każdej reklamie kredytu gotówkowego czy też hipotecznego. Niestety wielu potencjalnych kredytobiorców nadal zwraca uwagę głównie na wysokość raty kredytu, oprocentowanie czy też kwotę prowizji a nie na RRSO. Takie myślenie jest błędne, gdyż to właśnie Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania kształtuje w największej mierze koszty kredytu.

W jaki sposób jest wyliczane RRSO?

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania zawiera wszystkie koszty jakie kredytobiorca będzie ponosił w związku z zawarciem umowy o kredyt gotówkowy. Do tych kosztów zaliczają się głównie:

    t

  • odsetki
  • t

  • prowizja
  • t

  • składki ubezpieczeniowe

Należy jednak wiedzieć, że RRSO nie uwzględnia kosztów, które ponoszone są z winy kredytobiorcy. Do nich natomiast zaliczają się między innymi monity związane z niewywiązywaniem się ze spłacania terminowo rat. Nie jest uwzględniana także opłata za używania karty kredytowej czy obsługę konta.

RRSO wyższe niż oprocentowanie – dlaczego?

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania zawsze będzie wyższa niż oprocentowanie kredytu gotówkowego. Zależność taka bierze się stąd, że zadłużenie będzie spłacane w ratach.

Ponadto dzieje się tak, ponieważ RRSO uwzględnia czynnik zwany zmienną wartością pieniądza. Oprocentowanie tego nie obejmuje tak więc właśnie z tego powodu RRSO zawsze będzie wyższe.

Niższe RRSO – niższy koszt kredytu?

Logicznie myśląc im niższa Rzeczywista Roczna Stopra Oprocentowania tym niższy koszt kredytu. Ale czy jest tak zawsze? Otóż jest tak do momentu kiedy w naszym porównaniu znajdą się dwa kredyty, które będą spłacane tym samym systemem. Różnica zaczyna się pojawiać w momencie kiedy w jednym z nich rata będzie równa przez cały okres kredytowania, a w drugim malejąca.

Zobacz także:  Nowości w ofertach kredytowych

W pierwszym przypadku potencjalny kredytobiorca zapłaci większe odsetki przy niższym RRSO. Analogicznie do tego rozwiązania – jeśli raty będą maleć z miesiąca na miesiąc, to RRSO będzie wyższe.

Podsumowanie

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania pozwala bardzo szybko i przede wszystkim łatwo oszacować koszty różnych kredytów. Oczywiście należy porównywać ze sobą te same kwoty, jakie chcemy zaciągnąć.

Trzeba jednak pamiętać, że RRSO może nie uwzględniać wszystkich kosztów jakie będą się znajdować w umowie. Niekiedy może to być założenie konta, którego prowadzenie także może być odpłatne. Dlatego najwiarygodniejszym źródłem kosztów kredytu będzie konsultant, który przedstawi szczegółową ofertę.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.