
Opłacalność kredytów gotówkowych
Ocena opłacalności kredytów gotówkowych przed ich zaciągnięciem to racjonalne rozwiązanie. W jaki sposób monitorować oferty pożyczek krótkoterminowych w praktyce? W artykule poznasz lepiej wskaźnik RRSO, a także inne techniki analizy opłacalności popularnych pożyczek gotówkowych.
Na opłacalność kredytów gotówkowych składa się nie tylko wskaźnik RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Chodzi jeszcze o przejrzenie regulaminu. Czy nie zawiera klauzul niedozwolonych? Poznaj również rekomendacje dotychczasowych kredytobiorców. Czy parabank nie znajduje się przypadkiem na liście ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego? Opłacalność kredytów gotówkowych nie zależy tylko od kosztów podstawowych i pozaodsetkowych, ale przede wszystkim od zaufania do pożyczkodawcy. Największe zaufanie wzbudza oczywiście bank detaliczny ze względu na regulacje Komisji Nadzoru Finansowego i Narodowego Banku Polskiego (NBP). W parabankach takie regulacje nie występują, co znacznie zwiększa ryzyko, ale jednocześnie gwarantuje pozyskanie pożyczki gotówkowej przez osoby o słabej zdolności kredytowej. Porównywanie ryzyka to jeden z najważniejszych elementów przed podpisaniem umowy.
Zobacz, czy parabank posiada tylko oddział internetowy, czy może stacjonarny lub agentów mobilnych. Im więcej oddziałów i marek parabanku, tym większy kapitał, a przez to solidne zaufanie różnych grup inwestorów. Wskaźnik RRSO rzadko przedstawia wszystkie koszty kredytu gotówkowego. W RRSO nie ma różnych opłat manipulacyjnych, czy kosztów ubezpieczenia. Widzisz najczęściej tylko koszty podstawowe, a najwięcej parabanki zarabiają na kosztach pozaodsetkowych. Inny wskaźnik do zastosowania przy porównaniu kredytów gotówkowych to rzeczywiste oprocentowanie, inaczej RO. Ten wskaźnik jest nieco bardziej wiarygodny od RRSO, co pozwala błyskawicznie porównywać praktycznie cały rynek kredytowy. Niestety większość porównywarek pożyczek gotówkowych bazuje tylko na RRSO. Nie ma jednak przeszkód, abyś samodzielnie stworzył podobne porównania w arkuszu kalkulacyjnym. Opłacalność kredytu to również funkcja twojej zdolności do spłaty zobowiązania. Jeżeli nie znasz dokładnie własnych możliwości ekonomicznych lepiej uważać z kredytami gotówkowymi.