• September 29, 2023

O czym pamiętać przy wyborze oferty kredytu gotówkowego?

Kredyt gotówkowy jest rodzajem zobowiązania finansowego, na które bardzo często się dziś decydujemy. Bez wątpienia zaletą takiej pożyczki jest fakt, że możemy tę pieniądze przeznaczyć na określony cel – bank nie wymaga od nas żadnych deklaracji w związku z przeznaczeniem kredytu. Musimy oczywiście spełnić szereg warunków, które ostatecznie decydować będą o wysokości naszej szacowanej zdolności kredytowej. Następny krok to wybór odpowiedniej oferty, a tych na dzisiejszym rynku jest sporo. Wybór tej najkorzystniejszej nie zawsze więc jest taki prosty, wtedy warto skorzystać z dobrodziejstw internetu.

Czynniki wpływające na wysokość naszej zdolności kredytowej

Każdy bank, zanim przyjmie złożony przez nas wniosek, weryfikuje naszą zdolność kredytową, tj. określa maksymalną sumę, na którą może opiewać nasz kredyt, aby nie był obciążeniem, z którego nie będziemy w stanie się wywiązywać. Czynnikami, które będą tu miały znaczenie to:

– wysokość naszych dochodów (wysokość naszego miesięcznego wynagrodzenia odgrywa największą rolę przy analizowaniu naszej wiarygodności kredytowej; znaczenie mają jednak również warunki, na podstawie których jesteśmy zatrudnieni; nasze dochody powinny być bowiem nie tylko odpowiednio wysokie, lecz także stałe i regularne, byśmy nie mieli kłopotów z płynnością finansową mającą realny wpływ na stan naszych domowych finansów decydujących o ostatecznej wysokości naszej zdolności kredytowej);

– nasza weryfikacja w BIK – u (Biuro Informacji Kredytowej to instytucja dostarczająca bankom informacji, które dotyczą naszej przeszłości kredytowej; tajemnicą nie będą więc ewentualne kłopoty ze spłatą zaciąganych zobowiązań, jeśli takie występowały; może to również mieć niestety wpływ na naszą wiarygodność w oczach banku);

– nasza ogólna sytuacja finansowa (każdy domowy budżet mierzy się ze stałymi miesięcznymi wydatkami, które wynikają na przykład z naszej sytuacji rodzinnej lub są po prostu wynikiem naszego miesięcznego utrzymania; tych wydatków nie unikniemy, a również mają niebagatelne znaczenie przy określaniu naszych finansowych możliwości).

Zobacz także:  Co zrobić by dostać kredyt gotówkowy

Wybór tej najkorzystniejszej oferty kredytowej

Jeśli jesteśmy pewni, że wysokość naszej zdolności kredytowej jest odpowiednia, byśmy mogli zaciągnąć kredyt gotówkowy opiewający na oczekiwaną przez nas sumę, powinniśmy skupić się na wyborze tej najkorzystniejszej dla nas oferty. Czynniki, które powinny zwrócić naszą uwagę to:

– warunki ewentualnego kredytu (oprocentowanie kredytu, marża banku za udzielenie zobowiązania, czy ubezpieczenie to faktory generujące koszty, które ponosimy; to właśnie one powinny być przez nas analizowane w pierwszej kolejności);

– miesięczna rata i długość okresu kredytowania (każdy kredytobiorca powinien być świadomy zależności między wysokością raty a całkowitą długością okresu kredytowania; im wyższa miesięczna rata, tym dłużej będziemy mierzyć się ze spłatą zobowiązania);

– całkowity koszt zobowiązania (najbardziej obiektywnym miernikiem wszystkich kosztów naszego ewentualnego kredytu jest Rzeczywista Roczna stopa Oprocentowania; to pomoc szczególnie przy porównywaniu ofert kredytowych różnych banków).

Zarówno realne podejście do naszych finansowych możliwości, jak i wybór konkretnej oferty kredytowej, gdy już będziemy rzeczywiście pewni naszej finansowej kondycji oraz oczekiwań, nie zawsze są rzeczą prostą i oczywistą. Decyzja o zaciągnięciu zobowiązania również nie jest łatwa i powinna być podjęta świadomie. Jeśli czujemy, że nie jesteśmy w stanie zrobić tego samodzielnie, dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy doradcy finansowego. Specjalista obiektywnie wszystko oceni i nakieruje nas w ten sposób, byśmy podjęli naprawdę rozsądną decyzję.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.