• September 29, 2023

Kredyty gotówkowe a kredyty bezgotówkowe

Kredyty gotówkowe jak i kredyty bezgotówkowe mają pewne cechy wspólne i różnice. W tym artykule dowiesz się jakie zalety i wady wyróżniające je posiadają jedne jak i drugie.

Podobieństwa.

Przede wszystkim zarówno kredyty gotówkowe jak i kredyty bezgotówkowe są kredytami oznacza to że po pierwsze mogą być udzielane tylko przez banki po drugie ich oprocentowanie nie może być wyższe nic czterokrotność stóp procentowych wyznaczonych przez bank centralny. Oznacza to że zarówno oprocentowanie kredytu gotówkowego jak i bezgotówkowego nie będzie wyższe niż dwadzieścia kilka procent. W obu przypadkach jest to pewnego rodzaju inwestycja banku, a jako że bank zawsze będzie ograniczał ryzyko do minimum to aby dostać jakikolwiek kredyt trzeba posiadać zdolność kredytową. Zarówno w przypadku chęci otrzymania kredytu bezgotówkowego na dowolny cel jak i kredytu bezgotówkowego na konkretny cel musimy okazać bankowi odpowiednie dokumenty poświadczające fakt posiadania jakiegoś stałego dochodu lub gwarancji udzielonych przez osobę lub podmiot taką zdolność posiadający. Jako że w obu przypadkach mamy do czynienia z kredytami to uregulowania prawne są stosunkowo podobne.

Różnice

Pomiędzy kredytami gotówkowymi i kredytami bezgotówkowymi można znaleźć co najmniej tyle samo różnic co podobieństw. Pierwszą i najważniejszą różnicą jaką należy wskazać jest fakt że kredyty gotówkowe mogą być przeznaczone na dowolny cel. Główna różnica wskazująca na to że kredyt jest gotówkowy a nie bezgotówkowy to fakt że środki są przelewane bezpośrednio na rachunek kredytobiorcy z którego później może dowolnie korzystać. Czasami jest to po prostu limit tak jak w przypadku limitu kredytowego czy karty kredytowej, klient może dysponować dodatkowymi środkami do pewnej granicy. Kolejną różnicą pomiędzy kredytem gotówkowym i bezgotówkowym jest oprocentowanie. Kredyty gotówkowe jako że są bardziej ryzykowne dla banków są wyżej oprocentowane niż kredyty bezgotówkowe. Głównym źródłem ryzyka dla banku jest to że nie może on kontrolować na co środki zostaną przeznaczone. Różnice są także w samych produktach kredytowych. W przypadku zwykłych kredytów bezgotówkowych najczęściej jest to po prostu określona kwota pieniędzy, która ma zostać przeznaczona na określony cel zaś w przypadku kredytów gotówkowych mogą to być limity czyli ruchome kwoty do pewnych progów wyznaczonych przez bank. Istnieją także pewne hybrydy kredytów gotówkowych i bezgotówkowych, jedną z nich może być pożyczka hipoteczna gdzie z jednej strony tak jak w przypadku kredytu hipotecznego potrzebna jest jakaś nieruchomość pod zastaw z drugiej zaś strony pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel.

Zobacz także:  Nowości w ofertach kredytowych

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.