• December 1, 2023

Jaka wysokość rat?

Wysokość comiesięcznych rat będzie mogła mieć ogromne znaczenie dla całego okresu kredytowania. Dlatego warto jest pomyśleć o tym już wcześniej, by można było dojść do pewnych wniosków. Otóż prawda jest taka, że coraz więcej osób jest nastawionych na raty zmniejszające się, ponieważ na samym początku chcą płacić więcej, natomiast wraz z upływem czasu raty będą zmniejszane o dane kwoty. Dzięki temu spłacanie zobowiązania będzie się mogło wydawać o wiele bardziej proste. Możliwości jakie posiadamy jeśli chodzi o wysokość rat są trzy. Pierwsza z nich to raty stałe, czyli każdego miesiąca, przez cały okres kredytowania będziemy spłacali stałą stawkę. Wiadomo, że jest to korzystne, ponieważ nie trzeba pilnować momentu w którym te raty będą się zmieniały. Jednocześnie musimy każdego miesiąca mieć przygotowaną określoną kwotę pieniędzy na ten cel. Druga możliwością jest oczywiście rata malejąca.

Czyli z upływem czasu zmniejsza się kwota jaką co miesiąc wpłacamy. Wiadomo, że na samym początku okresu kredytowania można będzie spłacać wyższe raty, gdyż dzięki temu w późniejszym czasie automatycznie niższe będzie oprocentowanie. Gdy jednak posiadamy w etapie końcowym już jakieś zobowiązanie to korzystną opcją będą raty wzrastające. Aktualnie można będzie spłacać te niższe, gdyż istnieją inne zobowiązania, natomiast wraz z biegiem czasu raty będą stopniowo wzrastać. Wysokość raty jest zwykle określona w oparciu o naszą zdolność kredytową. Dlatego jeśli komuś mocniej będzie zależało właśnie na tym, by raty były niższe, można przeznaczyć na kredyt własne oszczędności. Każdy bank doceni wkład własny, dlatego też będzie można liczyć na znacznie bardziej atrakcyjne warunki, w tym i również niższe oprocentowanie.

Tak naprawdę w dużej mierze zależy to od nas, naszej historii kredytowej, jak i również od tego, jaka jest aktualnie nasza sytuacja finansowa. Z pewnością zaciągnięcie zobowiązania to jednak jest pewnego rodzaju wyzwaniem. Z drugiej jednak strony często dzięki temu mamy szansę zmodernizować naszą firmę, czy też ocieplić nasz dom. Nie każdy dysponuje tak dużymi oszczędnościami, dlatego będzie to mogło mieć ogromne znaczenie dla naszej przyszłości. Wiadomo, że wysokość rat może być zróżnicowana, stąd też warto jest być otwartym na negocjacje z bankiem.

Zobacz także:  Kredyt gotówkowy to bardzo atrakcyjna oferta

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.