• December 1, 2023

Czy można negocjować warunki kredytu hipotecznego?

Kredyt hipoteczny to długoterminowa, kosztowna decyzja, jednak z opcją negocjacji niektórych warunków. Warto podejść do negocjacji praktycznie, zapobiegawczo, aby zwiększyć potencjał zakupu dobrej nieruchomości na rynku pierwotnym lub wtórnym. Jakie warunki kredytu hipotecznego można na 100% negocjować, najczęściej z dobrym skutkiem?

Co można negocjować w kredycie hipotecznym?

– ubezpieczenie,

– prowizję za obsługę kredytu hipotecznego,

– marżę kredytu hipotecznego.

Wcześniejsza spłata z potencjałem ekonomicznym

W szczególnych przypadkach kredytobiorca powinien zwrócić również uwagę na potencjalną opłatę za wcześniejszą spłatę zobowiązania. Szybsze regulowanie rat umożliwia wygenerowanie sporych oszczędności i docelowo zmniejszenie całkowitych kosztów zobowiązania.

Problem negocjowania ubezpieczenia na życie

Tak naprawdę nie każdy kredytobiorca potrzebuje takiego ubezpieczenia, ale jest to element pewnej walki pomiędzy kredytobiorcą, a kredytodawcą. Większość doradców/pracowników banków zarabia dodatkowo na wprowadzeniu większego ubezpieczenia.

Optymalizacja prowizji

Co do zasady prowizja zawsze podlega negocjacji. A im większy kredyt hipoteczny, tym lepsze szanse na osiągnięcie sukcesu. Duże znaczenie ma ponadto solidny wkład własny, czy efektywne porównywanie ofert w bankach. Często lepiej wybrać ofertę z jasną prowizją, a nie pakietami ubezpieczeń ze względu na ograniczenie kosztów całkowitych. Większe szanse na negocjowanie prowizji posiadają kredytobiorcy zamierzający kupić mieszkanie na rynku pierwotnym. Stabilna sytuacja zawodowa to kolejny plus. Popularny społecznie zawód gwarantuje zazwyczaj wysoką wiarygodność spłaty.

Co z marżą?

Wysokość marży uzależnia najczęściej kapitał własny kredytobiorcy. Przy dużych oszczędnościach wprowadzanych do umowy bank jest w stanie zaoferować znacznie lepsze warunki współpracy. Zamiast bezpośrednio do banku zwróć się do doradcy kredytowego (niezależnego). Niektórzy specjaliści wiedzą, w jakiej instytucji istnieje korzystniejsze pole do negocjacji warunków kredytu hipotecznego.

Zobacz także:  Kredyt hipoteczny i wybój najatrakcyjniejszego z kredytów

Praktyczna podpowiedź

W aktualnych warunkach obsługi kredytów hipotecznych można zauważyć, że niektórzy klienci negocjują warunki zobowiązań po wielu latach. To możliwe, ponieważ nie ma większych problemów z refinansowaniem dużych kwot pożyczek mieszkaniowych.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.