Nazwa użytkownika

Jesteś tutaj

Zalety lokaty długoterminowej

Zakładanie lokat długoterminowych to jeden z najważniejszych sposobów na budowanie niezależności ekonomicznej, niekoniecznie pełnej, ale również częściej. W artykule poznasz kluczowe zalety wynikające z utrzymywania lokaty długoterminowej. Zrozumiesz również, że lokata długoterminowa to przydatne narzędzie nawet z perspektywy inwestora indywidualnego poruszającego się na rynku kapitałowym.

Przede wszystkim lokata długoterminowa zapewnia znacznie wyższy zysk od lokaty krótkoterminowej, ale trzeba się przy tym punkcie na chwilę zatrzymać. Wyższe oprocentowanie wynika z ograniczenia płynności inwestora indywidualnego. Jeżeli zerwiesz lokatę bankową przed końcem umowy po prostu stracisz wszystkie wypracowane zyski. Opłacalność lokaty długoterminowej zależy w największym stopniu od polityki monetarnej, a konkretnie od wysokości stóp procentowych. Im wyższe stopy procentowe, tym lepiej dla osoby z oszczędnościami. Przy lokatach długoterminowych występuje sporo dodatkowych promocji. Banki detaliczne coraz częściej premiują lojalnych klientów. Warto zapisać się do newslettera banku detalicznego, ponieważ to pozwala śledzić unikalne oferty, dedykowane tylko pod konkretne grupy docelowe. Niektóre lokaty długoterminowe posiadają rozróżnienia, np. na lokaty progresywne, gdzie zyski wypłaca się inwestorom więcej niż raz w roku. Nawet co miesiąc, czy kwartalnie, w zależności od ustaleń. Lokata długoterminowa zyskuje w okresie kryzysów finansowych. Pozwala na przeniesienie i idealne zabezpieczenie majątku inwestora indywidualnego. Lokata długoterminowa nie wymaga również wielu formalności przy zakładaniu. Obejmuje ją zabezpieczenie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do dość wysokich kwot. Nie musisz zatem przejmować się, jeżeli gromadzisz spory kapitał w jednej instytucji finansowej. To całkowicie bezpieczna sprawa, nawet przy potencjalnym bankructwie banku detalicznego.

Ograniczenie płynności to jedyna wada lokaty długoterminowej. Z tego powodu zaleca się przechowywanie większości kapitału na lokatach długoterminowych, a pozostałej na lokatach krótkoterminowych, których zerwanie nie kosztuje inwestora, aż tak dużo, a jednak pozwala pokryć pewne codzienne wydatki, czy wydatki na opłacenie rachunku w banku detalicznym.

Drupal theme by pixeljets.com D7 ver.1.1